Avfukting av veksthus – fremtidens styringsredskap

Høy fuktighet i tunneler og veksthus har vært, og er fortsatt, en stor utfordring når det gjelder å optimalisere utbytte, kvalitet og plantevekst. Høy fuktighet hemmer planteaktivitet, øker risiko for soppangrep, samt øker behov for ventilasjon med tap av energi og CO2 som følge av dette. Nye avfuktingssystemer er i full utvikling og gartnerier verden over installerer nå disse systemene, som kan avhjelpe de fleste utfordringer når det kommer til fuktproblemer. Samtidig er det en stor energigevinst ved å bruke avfuktere. Gevinsten ved å bruke avfuktere er størst ved kulturer under LED-kunstlys, men også kulturer uten belysning har store fordeler av avfuktere.

Avfuktere

Moderne avfuktningssystemer finnes i dag i mange varianter. På figur 1 er vist et eksempel på avfuktning i potteplantegartneri. Felles for alle anlegg er at de kan redusere fuktigheten til et valgt nivå samt holde en konstant fuktighet døgnet rundt. Ved å holde en konstant optimal luftfuktighet minskes behovet for ventilasjon betydelig og utgifter til oppvarming blir mindre. Norske gartnere, med moderne tomatproduksjon, har påvist energibesparelser på mer enn 50 % selv i tradisjonell kultur uten kunstig belysning. Energibesparelsen ligger først og fremst i mindre lufte-fyring samt at energigardiner kan holdes lukket i mange flere timer uten at luftfuktigheten blir for høy.

Figur 1

Figur 1 avfukter fra DutchTec gartneriprodukter

 

Optimal planteaktivitet

Ved å holde en konstant optimal luftfuktighet økes planteaktivitet samt utbytte markant. De fleste kulturer trives best ved en relativ luftfuktighet på ca. 75 % svarende til en absolutt luftfuktighet på 3,5-4,0 g/m2 (delta X). Planter kan uten stress oppta og avgi vann. Spalteåpninger står fullt åpne og CO2-opptaket og dermed også fotosyntesen optimeres. (Les også nyhetsbrevet ”Aktivering av planter”).
Luftvinduer og energigardiner behøver ikke unødvendig å skulle åpnes for at veksthuset skal bli kvitt fuktigheten. Dette betyr at CO2-nivået kan holdes konstant høyt uten store utgifter til dette. Med konstant høy CO2-nivå økes utbyttet markant. Se figur 2. Alt i alt kan avfuktere på grunn av økt fordampning og planteaktivitet øke utbyttet med opptil 15 %. 

co2
Figur 2: CO2 fremmer fotosyntese og dermed produksjon  

 

Styring av vekst

Der er mange parametere som kan brukes til styring av vekst i generativ eller vegetativ retning. En av disse parameterne er luftfuktigheten i veksthuset. Avfuktere kan dermed også brukes til å styre kulturen i den retning man ønsker den. Er planter tynne, svake eller bare for generative vil en litt høyere luftfuktighet kunne hjelpe plantene. Velg her å stille avfukteren på f.eks. 80 % relativ fuktighet. Er plantene derimot alt for vegetative/kraftige velges en lav fuktighet f.eks. 65-70% relativ luftfuktighet.

Soppsykdommer og skadedyr

Avfuktere har typisk også en positiv innflytelse på soppsykdommer og skadedyr.

  • Meldugg; en konstant jevn fuktighet forebygger i høy grad utvikling av meldugg.
    Meldugg krever tørr luft for å spres og fuktig luft for å utvikle sporer.
    Med avfuktere oppnås presis den luftfuktighet som meldugg ikke trives med.
  • Gråskimmel og Mycosphaerella (agurksyke) krever høy fuktighet og kan dermed ikke trives med avfuktere
  • Skadedyr; kjemisk bekjempelse er snart ikke mulig lenger og vi må som gartnere utelukkende nå satse på biologisk bekjempelse. Optimalt klima for skadedyr og nyttedyr er oftest ikke det samme. Med avfuktere oppnås typisk et klima som vil favorisere nyttedyrene.
  • Med avfuktere kan avbladning samt beskjæring av sideskudd gjøres fra morgen til kveld. Sår vil tørke ut hurtig uansett hvor på dagen arbeidet utføres, det blir dermed lettere å planlegge arbeidsprosesser samtidig med at sykdommer unngås.


Kondensvann

Avfuktere som f.eks. den fra Grygair, vist under, vil kunne ta opp til ½ m3 vann ut av luften/ha/time altså opp til 12 m3 pr, døgn. Dette er ganske store vannmengder. Dette vannet som med god grunn kan kalles kondensvann, kan enkelt og lett samles opp og gjenbrukes som vanningsvann.

Kondensvannet fra avfuktere kan dermed inngå som en del av råvannet og i langt de fleste tilfeller forbedre råvannskvaliteten. Man bør allikevel være oppmerksom på at kondensvann er meget” bløtt vann”, som absolutt ikke inneholder noen former for salt og heller ikke bikarbonat. Brukes kondensvann som en del av råvannet bør gjødselplanen sees igjennom. Spør gjerne Yara om hjelp til dette.

 

avfukter

 

avfukter

 

Kontakt gjerne Yara for ytterligere råd og veiledning.

Niels