N-målinger uke 22, 2025
Ved: Annbjørg Øverli Kristoffersen, NIBIO, avd. Korn og Frøvekster, Apelsvoll
På samtlige felt har det estimerte opptaket av nitrogen vært 0,5-1,5 kg lavere denne uka sammenlignet med forrige uke. Det kan virke rart da plantene endelig fikk tilgang på vann, og dermed også lettere for å ta opp næringsstoffer. En forklaring på dette er at når plantene led av tørkestress, tok de opp noe nitrogen, men de hadde liten fotosynteseaktivitet. Da temperaturen var veldig høy og det var liten tilgang på vann, var sannsynligvis spalteåpningene i bladene lukket i større deler av dagene, for å spare på vannet. Når spalteåpningene er lukket, kan ikke plantene ta opp CO2 fra lufta, og får da ikke gjennomført fotosyntese, som er der byggesteinene for vegetativ vekst dannes. Dermed ble det en større N-konsentrasjon i plantene, og mer intens grønnfarge i tida plantene led under tørkestress. Nå har stresset opphørt, plantene kan på ny ha spalteåpningene åpne gjennom dagen, og får drevet fotosyntese. Dermed har den vegetative veksten økt. Det har sannsynligvis ført til en fortynning av nitrogeninnholdet i plantene, og dermed mindre intens grønnfarge på bladene enn hva som ble registrert forrige uke.
Bilde og figur 1. I Halden er kommet rundt 17 mm nedbør i følge Yr de siste dagene. Kubanåkeren har fått en svakere grønnfarge siden forrige uke. Det skyldes sannsynligvis en fortynning av nitrogenet som ble tatt opp i tørkeperioden, siden den vegetativ veksten har tatt seg opp når tørkestresset opphørte. Opptaket av nitrogen vil helt sikkert følge på i dagene fremover nå som forholdene har blitt mer gunstige for vekst og utvikling. Foto og målinger: Thor Olav Braathe.
Bilde og figur 2. På Vormsund har det i følge Yr kommet rundt 25 mm nedbør, som har gitt helt andre vekstbetingelser enn hva plantene har vært utsatt for de siste ukene. Den vegetative veksten har økt, og det har skjedd en fortynning av nitrogen i plantene. I tida fremover vil dette jamne seg ut, ved økt nitrogenopptak parallelt med vegetativ vekst. Siden plantene er i starten av strekkingsperioden, vil de ha god effekt av det mer kjølige og fuktige været vi har nå. Foto og målinger: Morten Botilsrud.
Bilde og figur 3. I Ramnes har det kommet 21 mm med nedbør siste uka ifølge LMT (lmt.nibio.no). Her har det estimerte nitrogenopptaket gått mest ned av de tre feltene, og skyldes nok også her en betydelig fortynningseffekt på grunn av økt vegetativ vekst de siste dagene. Plantene nærmer seg skyting. Forsøksfeltet vil bli delgjødslet siden det er en del av forsøksplanen, selv om sorten er Jantarka fôrhvete. Siden fôrhvete ikke har det samme proteinkravet som mathvete, er det ikke grunn til å heve proteininnholdet ytterligere ved en sein delgjødsling. Foto og målinger: Tore Røisehagen Daarstad.
Målingene gjennomføres som et samarbeid mellom NIBIO og Norsk Landbruksrådgiving og er finansiert av Yara Norge. Det er kontorstedene Øsaker, Gjennestad og Hvam som gjennomfører målingene. Målet er å formidle informasjon om hvordan forholdene i vekstsesongen og på ulike lokaliteter påvirker plantenes nitrogenopptak og gjødselbehov.