May 14, 2025

Igangkjøring av Yara N-Sensor® hos Espen Aasvangen

ved: Jan-Eivind Kvam-Andersen

Det er mange nye Yara N-Sensor®-eiere denne sesongen, og tirsdag denne uka besøkte vi Espen Aasvangen i Vormsund for igangkjøring av hans nye sensor. Vi tok også en tur innom et av N-målingsfeltene, som ligger hos Espen.

Espen driver kornproduksjon i Vormsund, og dyrker bl.a. Lizzie høsthvete og 6-radsbygg denne sesongen. Nå har han investert i Yara N-Sensor for å gjødsle mer presist i korn.

Et av feltene i årets N-målinger, som gjennomføres som et samarbeid mellom NIBIO og NLR og er finansiert av Yara Norge, er hos Espen. Under besøket gjennomførte vi noen målinger i nullruten, både med håndholdt N-Sensor og den nye metoden med nullrutemåling i Atfarm mobilappen.

håndholdt n-sensor
Målingen med håndholdt Yara N-Sensor viste ca. 3 kg N i opptak i nullruten.

 

nullrute mobil
I Atfarm mobilappen finnes nå en funksjon hvor man kan bruke bildeanalyse sammen med N-Tester BT-måling for å måle N-opptaket i nullruten.


Nullrutene viste et opptak på 2,5-3 kg N og da vi la inn en avlingsforventning på 850 kg/daa anbefalte Atfarm en gjødselmengde på 20 kg N/daa totalt. Espen hadde tidligere gjødslet med 8 kg N/daa i YaraMila® Fullgjødsel® 22-3-10, og landet derfor på å gi 8 Kg N i denne runden.

yarabela
Espen Aasvangen har kjøpt inn YaraBela® OPTI-NS™ 27-0-0 (4S) til 1. delgjødsling i høsthveten. 


Da det begynner å bli tørt på Vormsund valgte han å gi 5 kg N i YaraBela® OPTI-NS™ 27-0-0 (4S), og 3 kg N i form av YaraLiva® Kalksalpeter™. Bakgrunnen for å gi deler av nitrogenmengden som Kalksalpeter var at han ville ha en rask oppløsning av gjødsla og en lettilgjengelig nitrat nå som værmeldingen viser lite tegn til nedbør med det første.

Vi ønsker Espen lykke til med sin første sesong med Yara N-Sensor!

n-sensor
Yara N-Sensor brukes for å variere delgjødslingen etter åkerens behov.