April 30, 2025

Høstraps med høyt potensial

ved: Jan-Eivind Kvam-Andersen

På markvandring i høstraps hos Per Martin Lea i Stokke i Vestfold denne uka fikk vi se høstrapsåker med godt potensial. Temaer på vandringen var sorter, etablerings- og gjødslingsstrategier, bekjempelse av ugras og sopp, samt mangelen på vekstreguleringsmiddel i Norge.

Med på markdagen var Klaus Jacobsen fra Bayer i Danmark som gikk gjennom de ulike sortene, og dyrkingsstrategier i høstraps. Høstrapsdyrkerne fikk også møte andre fra Bayer, ansatte i Norgesfôr Vestfoldmøllene, rådgiver Ingvild Evju i NLR og Jan-Eivind Kvam-Andersen fra Yara Norge.

raps
  Svein Bakken i Bayer viser fram en frodig høstrapsplante.  

 

Per Martin Lea skålharvet den 13. august og sådde høstrapssorten DK Expose dagen etter. Grunngjødslingen var 5 kg N pr. dekar gitt med YaraMila® Raps. Målet var 45 planter per m2. Åkeren er behandlet i to omganger mot snegler. Plantevern ellers er ugrassprøyting på høsten og behandling mot glansbille i vår. På høsten ble åkeren bladgjødslet med 280 ml pr. dekar YaraVita® Brassitrel Pro®.

Ved vårgjødsling etablerte Per Martin Lea en nullrute, dvs. at denne bare hadde fått gjødsel om høsten (5 kg N pr. dekar i YaraMila Raps). Det var stor visuell forskjell på nullruta og resten av åkeren. Målinger med håndholdt Yara N-Sensor viste opptak på 1,5 kg N pr. dekar i nullruta, 15 kg N i maksruta, og 12,5 kg N pr. dekar i åkeren rundt.

Gjødslingen i vår har vært 6,3 kg N pr. dekar i YaraMila® Fullgjødsel® 18-3-15 ved første mulighet, som var 15. mars, og deretter ble det 8. april tilført 8,4 kg N pr. dekar i YaraBela® SULFAN® 24-0-0 (6S). Siden maksruta tydet på at det var behov for mer gjødsel i resten av åkeren, og avlingspotensialet i denne høstrapsåkeren ligger på 450-500 kg pr. dekar, landet vi på at det er fornuftig å gi 4 kg N pr dekar i en siste delgjødsling med YaraBela SULFAN 24-0-0 (6S).

 

raps
Maksrute til venstre, nullrute til høyre. Nullruten har bare fått høstgjødsling og viser sterk mangel på nitrogen.  

 

Alt i alt ble mange nyttige råd formidlet, og det var gode diskusjoner om viktige tiltak for å lykkes med høstraps. Og Bayer tar med seg innspill og jobber for å få inn et vekstreguleringsmiddel til godkjenning i Norge.

Takk til arrangørene for en interessant og nyttig markdag!