May 05, 2026
Digital nullrute i høsthvete er nå tilgjengelig i YaraPlus
Fram til nå har vurderingen av N-opptaket i nullruta vært skjønnsmessig eller basert på målinger med håndholdt eller traktormontert Yara N-Sensor®. Nå er det imidlertid utviklet en alternativ metode der man kombinerer bildeanalyse fra mobilkameraet med N-Testermålinger i nullruta.
Nullruter er lett å lage ved hjelp av en presenning som legges ut ved gjødsling. Veksten i nullruta gjenspeiler N-frigjøringen. Er N-opptaket høyt i nullruta, kan du redusere mengde mineralgjødsel som skal tilføres, mens et lavt opptak tilsier økt behov for gjødsling med mineralgjødsel. I Sverige har man laget en kalkulator som beregner restbehovet for nitrogen, beregningen er basert på N-opptaket i nullruta, tidligere gjødsling, forventet avling og målsetting for høsthveten (mat eller fôr). Den norske versjonen finner du nå i YaraPlus. Målingene skal gjøres i vekststadie BBCH 32-37 (strekningsfasen), det vil si i intervallet fra to leddknuter til flaggbladet begynner å komme fram.
Nullruter viser stor variasjon i nitrogenopptak, vanlige årsaker er ulike forgrøder og bruk av husdyrgjødsel, men også jordtype, moldinnhold, værforhold og andre faktorer påvirker nitrogenfrigjøringen. Nullruter er et enkelt og nyttig verktøy for å bli kjent med egen jord, og for å treffe riktig med nitrogentildelingen i det enkelte året. Fram til nå har man vært avhengig av håndholdt eller traktormontert N-Sensor for å måle, men det viser seg at man kan få noenlunde samme informasjon ved å kombinere bildeanalyseverktøyet i YaraPlus med målinger med N-Tester i nullruta. Dette gjør metoden tilgjengelig for flere og den finnes nå som en funksjon i YaraPlus mobilappen.
Slik går du fram:
- Sjekk at YaraPlus-mobilappen er oppdatert til nyeste versjon.
- Åpne YaraPlus appen på mobilen, trykk på «Styr planteveksten» og deretter på «Nullruteberegning».
- Trykk på knappen «Start måling», velg vekst og produksjonsmål, og velg sort. Trykk «Fortsett». Så utfører du først fotoanalysen – ta bilder av nullruten fra brysthøyde slik som vist på bildet under. Resultatet vises i appen som % dekningsgrad.
- Deretter foretar du N-Tester målinger i nullruten på siste fullt utviklede blad.
- Til slutt legger du inn målavling (forventet avling) i tonn/hektar, N allerede tilført denne sesongen i kg/hektar og markerer dyrkingsformål. Trykk deretter på «Få anbefaling».
- Da får du fram den totale N-mengden som anbefales tilført i kg N/hektar, N-opptaket i nullruten i kg N/hektar i det overjordiske plantematerialet, basert på målingen som er gjort i nullruten, og avlingsforventningen som er lagt inn. Resultatet viser også resterende nitrogenmengde som trengs tilføres i kg N/hektar av YaraBela® OPTI-NS™ 27-0-0 (4S) og YaraLiva® Kalksalpeter™ (som vises med litt lavere mengde på grunn av noe høyere N-effektivitet).